Önsayfa » Featured, Internet, Pazarlama, Trend

2009 Online Pazarlama Trendleri

8 Şubat 2009 İlk Yorumu Siz Yapın

Alemşah Öztürk - Malum yılbaşı sayısı olunca, yeni yılın trendlerinden bahsedelim dedim biraz. 2009 bize krizle geliyor, bir önceki yazımda dikkatli bir şekilde iyimser olduğumu belirtmiştim ve online marketing’in bu krizden en az zararla çıkacağına inandığımın üstüne basmıştım.

Peki kriz ortamında ve gelişen Pazar olarak Türkiye’de online marketing trendleri bu sene neler olacak ?

Performans Bazlı Reklamcılık Artacak

Performansa dayalı online reklamcılık, görünme ya da clicklenme yerine sonucun satılması mantığına dayanıyor. Bu sayede markaların zaten bu harcamaları yapmasının asıl amacı olan sonuca para vermeleri şansı ortaya çıkıyor. Böyle olunca da markalar, özellikle kriz ortamı olarak vurgulanan 2009’un ilk 3 -6 ayında, risk almamayı tercih edeceklerinden performans bazlı online reklamcılık artacak.
Not: Sadece markalar tarafında değil, mecralar tarafında da performans bazlı ölçümleme ve projelere karşı olan tavır daha pozitif olacak, bu sayede pazarın daha farklı kurgulara da izin vereceğini söylemek gerek.

Advergame projeleri artacak

Online harcanan zamanın hala çok ciddi bir kısmı oyun oynanarak geçiyor. Bu yaklaşım 2009’da da etkisini arttırarak hayatımızda olacak. Daha farklı, markanın daha çok dijital ve offline kanallarının birarada kullanıldığı ve kullanıcıyı çepeçevre saran kurgular göreceğiz. Burada bir diğer önemli konu, büyük oyun stüdyolarının Casual Game üretmek üzere ekipler kurması… Bu yüzden, internet genelinde oyun kalitesinin artacağını söylemeliyiz, özellikle Facebook gibi sosyal ağlardaki oyun projeleri, format değiştirerek te olsa, hayatımızda daha çok yer kaplayacak. Sosyal ağ özelliklerini barındıran (kullanıcıların birbirlerinin sonuçlarını karşılaştırabilmesi, arkadaşlarıyla rekabet edebilmesi, vb.) oyun kurguları daha çok ilgi çekecek.

Mobil internet hayatımızda daha çok yer alacak

Numara taşınabilirliği ile beraber hem ses hem data içeren paketler ortaya çıktı, maliyetler iyice düşüyor. Özellikle iPhone lansmanı sonrası, Türkiye’nin mobil internet kullanımı arttı, bu yeni paketlerle beraber daha da artacak. 2009 içerisinde 3G lisanslarının dağıtılması bekleniyor. Bu lisanslarla beraber sadece mobil operator’ler değil, başka markalar da 3g pazarına girecek ve Sanal Mobil Operatorler ortaya çıkacak. Internetin kullanımını kolaylaştıran iPhone ve Google’ın Android’i gibi araçlar sayesinde kullanıcılar mobil araçları daha rahat kullanacak, 3G nin gelişiyle de bağlantı hızının getirisiyle daha çok mobil içerik tüketilecek. Özetle, 2009’da mobil internet altın çağına giriş yapacak.

Kullanıcının kaynaklı içerik projeleri artacak

Markanın kullanıcısıyla beraber projeler, ürünler yaratması 2008’in en çok konuşulan trendlerinden birisiydi. Ama bence asıl gücüne 2009’da ulaşacak. Markalar artık sadece online kampanya olarak değil, gerçek lansman süreçlerinde kullanıcılarını kullanacak. Reklam konseptinin geliştirilmesi, ürünün üzerinde kullanıcıların slogan’larının yeralması, ürünlerin kullanıcılara göre kişiselleştirilmesi, markanın satış sonrası süreçlerinde kullanıcıların daha aktif yer alması gibi farklı alanlarda kullanıcı kaynaklı içerik projeleri göz dolduracak.
Farklılaşma arayan, tüketicisiyle kaynaşmak, tanışmak isteyen markalar için bu bulunmaz bir fırsat olacak. Öte yandan kendini daha iyi ifade etmek isteyen ve lovemark olarak gördüğü markayı değiştirme şansı yakalayan kullanıcılardan çok yaratıcı ürünler göreceğiz.

Sosyal Web’in etkileri artacak

Web 2.0 ile birlikte sosyallik kavramı yeni bir boyuta ulaştı: kullanıcıların markayla entegre olması, alışverişte ağızdan ağıza pazarlamanın etkisinin artması, blogların yükselişi … Markaların kendilerini daha şeffaf anlatma şansı, 2009 da artacak. Sosyal ağların içinde ya da bağımsız alanlarda yapılacak kurgular daha çok kullanıcı çekecek, daha farklı sonuçlar getirecek. Markalar bu süreçte, kullanıcılarını fikir liderlerine ve markanın savunucuları haline getirme şansına sahipler. Öyleyse yapılması gereken, tüketicilerinizle konuşmaya başlamak. Bu bağlamda dijital doğrudan pazarlama kurguları ile markaların kullanıcılarına daha çok şey teklif etmeye başladıklarını göreceğiz;  içerik, markayı değiştirme şansı, kendi fikirlerinin marka tarafından hayata geçirilmesi, üretim ve satış sonrası süreçlerin değişimi gibi…

Sosyal alışveriş kurguları başlayacak

socialshopping

Web’te alışveriş sitelerinin trafiğinin %80’i windowshopping dediğimiz vitrin bakıcılığı şeklinde gerçekleşiyor. Kullanıcıların %78’i arkadaş tavsiyesine güveniyor (Universal MCCann’in bir araştırması) reklamlar yerine. Böyle olunca online alışveriş dünyasında tavsiyenin ve kullanıcı fikrinin değeri çok yüksek. 2008’de dünyada bu konuda projeler artarken, Türkiye’de çok çok az proje vardı. 2009’da hem kullanıcıların satınalma süreçlerinde daha da seçici olacaklarını düşünüyorum hem de e-alışverişin yükselmesi için sosyal alışveriş kurgularının büyük şans olduğuna inanıyorum. Bu ürünü kaç kişi almış, kaçı tavsiye ediyor, benim arkadaş çevremden kimler almış, onların yorumları neler, buna benzer başka hangi ürünler var, onların rating’leri neler gibi soruların hepsine cevap almak daha kolay olacak. Daha dikey satış siteleri ortaya çıkacak, Pazartesi sendromu gibi projelerin artması en büyük temennim.

Mobil reklamcılık artacak

Mobil internetin kullanımı artarken, mobil reklamcılığın artmaması söz konusu bile değil. Özellikle yeni nesil araçlar (iPhone, Android, smartphoneların gelişmesi) ve 3G ve data paketi anlaşması sayesinde daha farklı reklam seçenekleri ortaya çıkacak. Mobil video içeriği, mobil uygulama ve oyun geliştirmede markaların daha çok yatırım yapması, mobil kampanyaların kapak altı kodunu gönderden daha komplex, daha çok internet ve diğer mecralarla içiçe kurgulara geçişi bu senenin parlak anları olacak.
Eğer mobil pazarlama ve reklamcılık konusunda bir stratejiniz yoksa, şimdi tam zamanı! Hem internet hem mobil reklamcılığı beraber kullanabileceğinizi de unutmayın.

Davranışa dayalı online marketing artacak

Kullanıcıların daha çok data bırakmaya daha istekli olduğu bir dönemdeyiz. Artık internette yarattığımız trafik ve içerik bizim kim olduğumuzu daha çok anlatıyor. 2008 boyunca data toplandı, kullanıcılar takip edildi ve biraz biraz davranışsal reklamcılık başladı. 2009’da bu pazar da çok önem kazanacak, zaten daralan bütçeler karşısında her yaptığı harcamayı daha dikkatli yapmak durumunda kalan markalar hedef kitlelerine daha nokta atışı ulaştırma şansı veren bu yeni online pazarlama kurgusunu keşfedecek ve bu konsept üzerinde projeler geliştirecekler.

Lokal Arama ve Lokal Hizmet Projeleri artacak

Google servislerinin lokalleşmesini seyrediyoruz zaten, arama sonuçlarımız bizim hareketlerimizi takip ederek öğreniyor, kendini geliştiriyor. Ama hala lokal arama konusunda Türkiye geride… 2009’da bunun da değiştiğini ve lokal içeriğin ve aramanın öne geçtiğini göreceğiz.  Bunun tek faydası tabii ki daha uygun sonuçlar getirilmesi değil, buna uygun online reklamcılık kurguları yapılması ve daha doğru bir inventory yönetimi … Lokal Hizmet projeleri tarafında ise, aradığımız ve ihtiyaç duyduğumuz herşeyi daha rahat bulabileceğimiz, kullanıcılar tarafından da içeriğin zenginleştirildiği projeler ortaya çıkacak. Özellikle yemek, ulaşım ve satın alma konusunda projeler bekliyorum.

Evet, 2009 için öne çıkan online marketing trend tahminlerim bunlar, özetle internetin daha kişisel, daha rekabetçi ve daha detaycı olacağını söyleyebiliriz, harcanacak paraların karşılığının bu kadar iyi takip edildiği başka bir mecra olmadığını artık markalar da daha çok anlayacak ve 2009 Türkiye için online pazarlamanın, krize rağmen yükseldiği yıl olacak.

Not: Bu yazı Digitalage Aralık 2008 sayısında yayınlanmıştır.


Bir şeyler söyleyin!

Add your comment below, or trackback from your own site. You can also subscribe to these comments via RSS.

Yorumlarınızı yazarken lütfen genel ahlak kuralları çerçevesinde yazınız.

Gravatar aktif kılınmıştır. Gravatar hakkında daha fazla bilgi için: Gravatar.