İş Arayışına Odak Değiştirerek Başlamak

2

Fatmanur Erdoğan (kariyeryolculuğu.com) – Hayatın bu denli hızlı olduğu bir dönemde, kendimizle ilgili konuların da aynı hızda ilerlemesini istiyoruz. İş arıyorsak, bugün başvurduk, yarın cevap gelsin bekliyoruz. Sonuçta teknoloji hayatımızı öyle bir hızlandırdı ki, Internet bağlantımız yavaşsa sinirleniyoruz, emaillerimize aynı dakikada cevap gelmezse sabırsızlanıyoruz.

2009 zorlu bir yıl. İnsanın moralini yüksek tutması pek de kolay olmuyor. İşten çıkartılanlar, işten ayrılanlar ve tekrardan iş dünyasına girmeyi ümit edenleri her zamankinden daha fazla sabırlı günler bekliyor. Bu kulvarda işler sms hızında olmayınca pek de yüzümüz gülmüyor, çünkü normal şartlarda bile çoğu insan için iş bulmak en az 6 ay zaman çekiyor.

İş bakıyor ve sonuç alamıyorsanız, odağınızı değiştirmek sizi ekonominin yukarı doğru döndüğü günlere hazırlayacağından, şu iki önerime kulak verin.

Kriz zamanında nasıl iş aramalı?

Başarılı profesyonellerin tipik davranışlarından biri çoğunluğun önemsemediği konulara daha fazla önem vermesi ve kendilerine yatırım yapmaktan çekinmemesidir. İş dünyasının önüne düşen ‘vasat’ CV’lerin sayısı yöneticileri zıvanadan çıkartıyor. İş görüşmesine çağrılmamanızın en öncelikli sebebi iyi bir CV’ye sahip olmamanızdır. Evet, ‘CV her şey değil’ ya da ‘CV’den önce network yapmayı deneyin’ diyenler var. Eğer böyle bir lükse sahipseniz, buyurun network’ünüzle işi bağlayın. Doğru yoldasınız. İşin gerçeği, eğer iyi bir network’ünüz bile olsa, siz tanıdıklarınıza kendinizi tanıtmayı ve neden yetenekli olduğunuzu anlatmayı bilmiyorsanız, tanıdıklarınız da size yardımcı olamayacaktır.

CV yazmaya önem vermenizi söylememin ciddi bir sebebi var. İş arayanların çoğu CV’yi bir kağıda doldurulmuş bilgi yığını olarak görüyor. Online kariyer sitelerine doldurulmuş gelişigüzel CV’lerin haddi hesabı yok. Oysa CV yazmak insanın kendini tanımasına, nerelerde başarı sağlamış, nerelerde hatalar yapmış görmesine olanak tanır. Kariyer hikâyenizin şekillenmesi için ilk adımdır CV. Doğru düzgün bir CV’ye sahip değilseniz, ya iş görüşmesi alamazsınız, ya da iş görüşmesine çağrıldığınızda kendinizi yeterince ifade edemezsiniz.

 

Belli ki teğet geçmedi

Belli ki teğet geçmedi

 

Sizi tanıtan en önemli düküman CV’niz yani özgeçmişinizse, birkaç saatlik uğraşla hazırlanabilecek bir doküman olmadığını da biliyorsunuz demektir. Hafife almayın. ‘CV bu kadar da önemli olamaz’ demektense birkaç saniye durun, düşünün ve profesyonellerin görüşlerine kulak verin. Farkına varıp hareket yönünüzü değiştirdiğinizde, kazançlı olacak olan, rakiplerinizin önüne geçecek olan da sizlersiniz…

Bazen kendimizi anlatmak zordur. O yüzden önerim, ya CV’nizi bu konuda deneyimli bir profesyonel dostunuzla birlikte hazırlamanız ya da bu konuda profesyonel kişi veya kurumlardan hizmet almanızdır. Kendinize yapacağınız bu küçük yatırım size iş imkânı olarak geri dönecektir.

İş dünyasının temel bir prensibi vardır: para kazanmak için para harcamak zorundasın denir. Kariyer konusunda da prensip aynıdır.

 

CV yazmak önemlidir; hem de çok önemlidir!

CV yazmak önemlidir; hem de çok önemlidir!

 

Odağınız iş aramak değil, zamanınızı verimli değerlendirmek olursa, hem motivasyonunuzu yüksek tutar hem de kariyerinizi renkli ve değerli hale getirirsiniz. İş görüşmelerinizde, işten ayrı olduğunuz zamanı nasıl değerlendirdiğiniz merak konusudur. İşverenlere bu zamanda kendinize neler kattığınızı göstermek durumundasınız. 

Zamanınızı değerlendirmek için yaptığınız seçiminiz her ne olursa olsun, sizi öne çıkartacak olan, bu seçimlerinizi işverene nasıl ifade ettiğinizdir. Yeni bir konuda eğitim almak, dans etmeyi öğrenmek, çocuğunuzla ilgilenmek… bunların hepsi güzel deneyimler. Tecrübelerinizi profesyonel bir dille aktarma becerisini kazandığınızda kapıların aralanmaya başlaması an meselesi. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri hızlı sesle kendinizi kendinize anlatmak. Aynı zamanda içinde bulunduğunuz eş, dost, akraba, ya da iş ortamlarında kendinizi profesyonel bir dille anlatmaya çalışmak. Defalarca. Her seferinde bir öncekinden daha iyi olmasına özen göstererek. Araştırmalar da bu yöntemin başarı getirdiği yönünde birleşiyor. Böylece sıra iş görüşmesinde kendinizi anlatmaya geldiğinde, neyi nasıl söyleyeceğinizi daha iyi tanımlamış ve potansiyel işvereninizle rahat bir sohbet etmiş olursunuz.


Bu yazı ChatterBoxtr.com‘da yayınlanmak üzere Fatmanur Erdoğan tarafından yazılmıştır.

2 Responses to “İş Arayışına Odak Değiştirerek Başlamak”

Your Responses