Ürün Geliştirme Süreci

Wednesday, February 11th, 2009 Yorum Yok
 Müge Yamanyılmaz - Son birkaç yıldır hergün ekonomik, sosyal, siyasal ve teknolojik gelişim haberlerinin duyulması firmalarda değişime ayak uyduramama gibi bir endişe yaratmaya başladı. Kendi ürünlerini geliştir(e)meyen, ürününü öldürerek yerine yenisini koyma riskini almayan, müşteri memnuniyetine ve ürün kalitesine güvenerek bu durumdan memnun olmayan rakip firmaları dikkate almayan firmalar sonunda değişimi yakalayanları taklit etmeye, tepki gösterenleri sindirmeye ve/veya piyasadan yavaşça çekilmeye başladılar. Peki, ürünü farklılaştırmak, geliştirmek, yenilemek ya da yenisiyle değiştirmek kısacası ürün geliştirmeye karar vermek ve bu değişimi yönetmek bu kadar mı zor? Aslında evet, biraz zor; çünkü değişimin zaman, sabır, teknik ve idari destek gerektiriyor olması, oynanacak rolleri zorlaştırması bir dizi riski gerektirir. Öte yandan, hâlihazırdaki ürününüzü rakipleriniz öldürmeden siz öldürmelisiniz. Bu nedenle ürün geliştirme gerçekleştirilirken izlenmesi gereken bazı basamaklar söz konusu.

Product shoot
Creative Commons License photo credit: Aameerule

Ürün geliştirme sürecinde pazardan gelen bilgi, tepki ve yorumlar maliyeti düşürme, kaliteyi arttırma ve/veya hizmetin geliştirilmesini zorunlu kılabilir. Müşterinin ne istediği, satışların nasıl gittiği, servisçinin ne söylediği, satış elemanının fikirleri, bayilerin yorumları ve rakip firmaların benzer ve/veya aynı özellikteki ürünlerinin araştırılması oldukça önemlidir. Bu bilgileri ışığında ürün geliştirmeye olan ihtiyaç belirlenebilir; ürün geliştirmenin de bir maliyeti olacağı için bu ihtiyacın ürün geliştirme kararına dönüşmesi sırasında firmayı bu karara ulaştıran her birim tek tek yeniden kontrol edilmelidir. Karar verildikten sonra ürün geliştirme sürecine başlamadan dikkate alınması gereken birkaç nokta var: (i) Pazara sunum süresi-PSS (Time to Market) kısa tutulmalıdır, çünkü diğer firmalarda ürünün eksik noktalarını görmüş ve Ür-Ge sürecine girmiş olabilir. Yenilikçi bir firma olmanın avantajını sağlamak için yeni ürünü pazara ilk olarak siz sunmalısınız. (ii) Fikri haklar konusu dikkate alınmalı, kimsenin patentli buluşu lisanssız olarak kullanılmamalıdır. (iii) Müşterinin kullanımı sırasında ortaya çıkan aksaklıklar ve arızalar tasarım değişikliği, ürünü piyasadan geri alma gerektirmemelidir; aksi takdirde marka güvenilirliği ve firma prestiji zarar görür.

ÜrGe faaliyetinin en önemli parçalarından biri ürünün görünüşü ve kullanıcısıyla uyumunu yöneten endüstriyel tasarımdır. Bu, başka bir deyişle, müşterinin isteklerini teknik dile çevrilmesidir ki mutlaka firma içi ya da firma dışından bir uzman ya da uzman kuruluşla çalışmayı gerektirir. Endüstriyel tasarım, ürünleri pazarın talep ettiği yönde farklılaştırarak firmaya iki yönlü yatırım sağlayabilir. Bu yatırımlardan biri, pazardaki satışları, pazar payını ve ihracatı arttırmak; ikinci yatırım ise marka değerine ve bilinirliğine katkıda bulunmaktır.

Misshapen Reel

Creative Commons Licensephoto credit: asalexander

ÜrGe için proje yönetimi mantığı içinde çalışmak gerekir. Ürün geliştirme faaliyetinin neden gerçekleştirildiği, neleri getireceği-kapsamı; neleri başaracağı-göstergeleri; başarısının değerlendirilmesinin nasıl yapılacağı-somut doğrulama kaynakları; araçları, dışsal faktörlere dair varsayımları, girdileri ve ön koşulları belirlenip mantıksal çerçeve hazırlanmalıdır. Ardından faaliyet planı ve bütçenin oluşturulması gerekir. ÜrGe bir takım işidir, hedefe uygun stratejisi vardır; dolayısıyla proje yapısında ilerler. Bir lidere, teknik ekibe ve takım elemanlarına ihtiyaç duyar. Ayrıca, devlet, ÜrGe ‘yi de içine alan ArGe yatırımları ve faaliyetleri için sanayiye sağlanan devlet destekleri başlığı altında bazı önlemler alıp projenin giderlerini belirli oranda karşılamayı ve projeye sermaye desteği sağlamayı öngörmektedir. Bu destekler, uluslar arası pazarlarda rekabet edebilecek katma değeri yüksek ürünlerin üretimini teşvik edebilecek ve destekleyebilecek yapıya ulaşmıştır.

les lanternes blanches.

Creative Commons Licensephoto credit: alluréd

ÜrGe faaliyetinde sıkça yapılan hatalardan biri ürünün pazara sunulduğu anda bu sürecin bittiğini düşünerek raporlama ve değerlendirme basamaklarının yapılmamasıdır. ÜrGe proje yönetiminin değerlendirilmesi, bağımsız bir uzman tarafından, paydaşların(müşteri, bayilik, servis elemanları…) katılımı ve tarafların özeleştiriye açık olması ile gerçekleştirilebilir.

Biliyoruz ki ÜrGe ülkemizin başarıyla gerçekleştirmesi gereken bir süreç. Üstelik bunu gerçekleştirmek için gerekli donanıma, özellikle endüstriyel tasarım alanında nitelikli-uzman insan kaynağına da sahip. Marka yönetimi, ürün satışı ve pazar için önemli olduğu gibi ürün geliştirme faaliyeti de markanın bilinirliği ve prestijinin devamı için önemli koşullardan biridir.

Bu yazı ChatterBoxtr.com‘da yayınlanmak üzere Müge Yamanyılmaz tarafından yazılmıştır.

Popularity: 17% [?]

Benzer Yazılar

  • Tüketen Üretici – Prosumer
  • Kişiselleştirilmiş Pazarlama Her Zaman Kazandırır mı?
  • Çevre Dostu Şirketler
  • Saklı Haklar
  • E-Ticaret ile Küresel Sınırları Kaldırın!
  • Yorum Bırakın

    XHTML: Kullanabileceğiniz tag'ler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>